Ti chèz ba

Ayiti-Edikasyon : Pwofesè nan Inivèsite Leta leve kanpe kont « zak maspinay lapolis fè » nan Lekòl Nòmal Siperyè


lundi 16 mars 2020

Petisyon 135 pwofesè

Dokiman sa a vin jwenn AlterPresse 15 mas 2020

Nou menm pwofesè nan Inivèsite Leta Ayiti ki siyen nòt sa a, aprann avèk anpil kè kase nouvèl zak maspinay polisye ki nan USGPN « Unité de sécurité générale du Palais national » fè sou etidyan, manm pèsonèl administrasyon an ak pwofesè Lekòl Nòmal Siperyè (‘ENS’) nan apremidi 13 mas 2020 an.

Se pa premye fwa ENS ap sibi zak vyolans anba men polisye USGPN, men fwa sa a li pi terib. Polisye sa yo pa sèlman domaje machin epi tire andedan sal laboratwa ENS la, men yo rive kase tèt yon pwofesè, frape etidyan ak yon manm pèsonèl administratif la. Etidyan ak Pwofesè Lekòl Nòmal genyen yon sèl zam se lapawòl. Se ak li pwofesè sèvi pou bay enstriksyon ak edikasyon pitit peyi a bezwen pou demen yo ak pou yo kapab bati yon pi bon Ayiti.

Nou menm pwofesè nou ap mande otorite nan lapolis ansanm avèk lòt otorite responsab sekirite nan peyi a pou yo idantifye tout polisye ki enplike nan zak sa a epi pou ba yo sanksyon yo merite. Nou ankouraje direksyon Lekòl Nòmal ak Konsèy Inivèsite a pran tout dispozisyon pou pouswiv tout otè zak kraze brize sa yo nan tribinal oswa lòt enstitisyon ki la pou jije kalte zak konsa.

Pòtoprens 14 mas 2020

Pou otantifikasyon :

Guy-Gérald MENARD, tél : 36 11 06 63
Jhon Picard BYRON : 34 24 00 33
Odile REIHER : 34 15 80 82

Pwofesè ki siyen :

1- Nora BRUTUS, FASCH
2- Jean Mozart FERON, FE
3- Ronald JEAN-JACQUES, FASCH
4- Kendy VALMONT, ENS
5- Lentz JEAN-FRANÇOIS, FASCH
6- Emmanuel Stéphane LAURENT, FE
7- Anel P. NELSON, ENS
8- Francklin BENJAMIN, ENS
9- Odile REIHER, FASCH
10- Jhon Picard BYRON, FE
11- Jean Alix RENE, ENS
12- Alain JEAN, FASCH
13- Gusti GAILLARD, ENS
14- Jean Marie THEODAT, ENS/ FDS
15- Carly DOLLIN, INAGHEI
16- Hénec DORSINVILLE, FDS
17- Berthony PIERRE-LOUIS, FASCH
18- Mario LAROCHE, FMP
19- Jean Waddimir GUSTINVIL, ENS
20- Michel ACACIA, FE/FLA
21- Olivier THERALUS, FE
22- Jean Keveny INNOCENT, ENS
23- Lucie Carmel PAUL-AUSTIN, retraitée FAMV/FMP
24- Marc-Félix CIVIL, FE/FMP
25- Nelson BELLAMY, CHCL/FE
26- Wilgens SYLVAIN, ENS
27- Jerry MCHEL, FASCH/FE
28- Thadal ETIENNE, INAGHEI
29- Wilner PETIT, ENS/FMP
30- Jean-Marie Raymond NOEL, FDS
31- Jean-Lucien LAURATY, CHCL
32- Pierre SAMUEL, ENS
33- Chenet JEAN-BAPTISTE, FASCH
34- Dieutès DEMOSTHENE, FASCH
35- Clarens LINDOR, CHCL
36- Wilguens REGIS, EDSEG
37- Jonathan SYlVESTRE, CHCL
38- Géraldo SAINT-ARMAND, CHCL
39- Edelyn DORISMOND, CHCL/CIPH
40- Nixon CALIXTE, IERAH-ISERSS
41- Lefranc JOSEPH, FASCH
42- Guy-Gérald MENARD, FASCH
43- Romual CHERY, CHCL
44- Arold PAUL, FDS
45- Georges Gasner LEGAGNEUR, FASCH
46- Cleberson JEAN-LOUIS, CHCL
47- Andy PIERRE, CHCL
48- Danielle BENJAMIN, FMP
49- Marie-Chantal DUMAY, ENS
50- Walex PIERRE, FE
51- Judith EXANTUS, FMP
52- Muriel ANTOINE, FASCH
53- Joël CLAIRESIA, ENS/CHCL
54- Yves SAINSINE, FE
55- Carole SASSINE, FASCH
56- Wilson JABOUIN, FASCH
57- Jean Gardy ESTIME, CHCL
58- Elysée LOUISSAINT, FMP
59- Fanel BENJAMIN, FASCH
60- Jean Michel GABRIEL, FE
61- James ENGE, FE
62- Montalembert Badio KERSAINT, FLA
63- Bidadson CADELUS, FASCH
64- Dieuseul PREDELUS, ENS
65- Jean Hénold BUTEAU, FMP
66- Kesler BIEN-AIMÉ, IERAH-ISERSS
67- Ary REGIS, FASCH
68- Marc Manuel FLIMMERLUS, FMP/FLA
69- Joseph Marcel GEORGES, FLA
70- Darline ALEXIS, ENS
71- Fritz Berg JEANNOT, ENS
72- Louis Rodrigue THOMAS, ENS
73- Renauld GOVAIN, FLA
74- Luc SMARTH, FASCH
75- Dominique JANNINI EYMA, FAMV
76- Nadève MENARD, ENS
77- Achis CHERY, ENS
78- Bogentson ANDRE, IERAH-ISERSS
79- Lemète ZEPHIR, ENS/FLA
80- Franck SAINT JEAN, FDSE
81- Odonel PIERRE-LOUIS, ENS
82- Rélex ALEXANDRE, FAMV
83- Hancy PIERRE, FASCH
84- Karine JADOTTE BOUCHEREAU, FDS
85- Ronel PERVIL, ENS
86- Augustin ANTOINE, FE
87- Theuriet DIRENY, FE
88- Yvens CHEREMOND, FDS
89- Jean Odile ETIENNE, ENS/IERAH/FDS
90- Lyps MAITRE, EDSEAH
91- Renardo JOSEPH, CHCL
92- Junot FELIX, FMP/FASCH
93- Jean POINCY, INAGHEI/FMP
94- Margareth RENE, ENS/RUEH
95- Guarry MONTROSE, ENS
96- Claude CALIXTE, ENS
97- Jean Judson JOSEPH, FDSE/RUEH
98- Philippe MATHIEU, retraité FAMV
99- Samuel REGULUS, IERAH
100- Sterlin ULYSSE, IERAH
101- Jean Pierre ANTOINE, FLA
102- Elda DERONNETTE CAJUSTE, FAMV
103- Eliphete TINGUE, FDS
104- Evelyne TROUILLOT, FASCH
105- Raynold BILLY, FASCH
106- Jeff Matherson CADICHON, FASCH
107- Qualito ESTIME, ENS
108- Lukenson JEAN, CHCL/FMP/FE
109- Ophny CARVIL, FAMV
110- Harold CORANTIN, FAMV
111- Camille CHALMERS, FASCH
112- Pierre Richard FRANCOIS, FLA
113- Bonel OXINE, FLA
114- Mickens MATHIEU, FASCH
115- Carlyle ADRIEN, CHCL
116- Ilionor LOUIS, FE
117- Mona JEAN, FASCH
118- Fritz Lucien MAUREPAS, FE
119- Romain EXILIEN, FAMV
120- Maxo Erick VAL, FAMV
121- Jacques GOURGUE, retraité ENS/FASCH
122- Eric J. VlLMONT, FAMV
123- Béatrice A. FELIX, FAMV
124- Predner DUVIVIER, FAMV
125- Christian ROUSSEAU, FDS
126- Jean Edison NEAU, FAMV
127- Philogène VILSAINT, FAMV
128- Sandy LAROSE, FE
129- Chantal NOEL, FO
130- Yvens PHILIZAIRE, FAMV
131- Ewald ALCINDOR, FAMV
132- Jean Evenson LIZAIRE, FASCH
133- Jocelyn LOUISSAINT, FAMV
134- Marie Claudèce JOSEPH, FASCH
135- Jean-Simon Saint-Hubert, FASCH